Czasem zastanawiasz się, dlaczego Twoi rówieśnicy osiągają to, czego pragną, a Tobie się wciąż nic nie udaje. Czy Twoje koleżanki i koledzy są zdolniejsi od Ciebie i dlatego mają lepsze stopnie w szkole albo znaczące wyniki w sporcie? Wcale nie musi tak być. Wielu psychologów uważa, że każdy może odnieść sukces i zrobić karierę. A nawet większe szansę mają ludzie przeciętnie uzdolnieni, ale bardzo pracowici i dość odporni psychicznie niż utalentowani, lecz leniwi i słabi. Wystarczy poznać i zastosować kilka sprawdzonych zasad, które pozwolą zrealizować wytyczone cele.
Określ swoje predyspozycje i zainteresowania. Nie wpadaj w panikę, jeśli lubisz tylko lekcje języka polskiego i historii, a wiedza np. z matematyki, fizyki i chemii nie od razu wchodzi Ci do głowy. Pogódź się z mysią, że masz umysł humanistyczny, co wcale nie oznacza, że gorszy od ścisłego.
Zobaczysz, że dzięki sprecyzowanym zainteresowaniom łatwiej Ci będzie wybrać kierunek studiów i zawód, który może stać się Twoją życiową pasją.
Zgłębiaj wiedzę przede wszystkim w tych dziedzinach, które Cię interesują. Oczywiście, nie zaniedbuj przedmiotów, których nie lubisz, ale nie rozpaczaj, że nie zostaniesz drugim Archimedesem czy Skłodowską-Curie. Ta świadomość ujmy nie przynosi. W innych dziedzinach też jest jeszcze wiele do zrobienia. Może to właśnie Ty odkryjesz nową gwiazdę, napiszesz wiele znakomitych książek albo np. w skoku w dal pobijesz rekord Boba Beamona? Rób jak najlepiej to, co lubisz robić najbardziej.
Uwierz w siebie, naucz się myśleć pozytywnie. Przyjrzyj się ludziom, którzy lubią narzekać, skarżyć się i biadolić. Na pewno nie wszyscy, ale jednak wielu z nich w taki niewyszukany sposób próbuje usprawiedliwić fakt, iż nic im w życiu nie wyszło, niczego nie dokonali na skutek własnej indolencji i lenistwa. Nikt nie jest doskonały, każdy ma prawo do własnych ułomności, słabych cech natury i charakteru. Ale każdy powinien przynajmniej próbować je pokonywać. Uwierz, że jest to możliwe, a czas poświęcony pracy nad samym sobą nie jest czasem straconym. Nigdy nie myśl: „nie zdam, dostanę dwóję z klasówki”, bo może całkiem nieświadomie zrobisz wszystko, aby właśnie oblać egzamin lub dostać negatywną ocenę z pracy klasowej. Nie rozpoczynaj żadnych działań, nawet przygotowań do lekcji, bez silnej wiary i niezłomnego przekonania, że doskonale sobie poradzisz w każdej sytuacji. Wyobraź sobie starożytny i współczesny świat, stan cywilizacji bez ludzi, którzy głęboko wierzyli i wierzą, iż uda się im zrobić coś pożytecznego dla własnej satysfakcji i dla potomnych.
Bądź systematyczny i wytrwały. Szczegółowo planuj zajęcia na każdy dzień, wytyczaj sobie małe cele, które chcesz i możesz osiągnąć w krótkim terminie (np. nauczenie się nazajutrz kilku obcych słówek). Codziennie rozliczaj się przed samym sobą z wykonanych prac. Nie „odpuszczaj” ich sobie nawet wtedy, gdy padasz ze zmęczenia. Piętrzące się zaległości bardzo trudno odrobić.
Nie rozmyślaj bez przerwy o niepowodzeniach, poprzestań na wyciągnięcia wniosków z nieudanych działań. Jeśli popełniłeś błąd, spróbuj go naprawić. Nawet gdy Ci się to nie uda, szczera chęć jest wystarczającym powodem do chwały. Wciąż, choćby „małymi kroczkami”, posuwaj się do przodu. Nie zapominaj, że przeszłość to czas, który już minął. A przed sobą masz wciąż przyszłość. I na niej powinieneś skupić myśli i czyny.
Nie bój się trudności. Nie jesteś wyjątkiem, któremu los rzuca kłody pod nogi. Innym też nie jest łatwo, a pomimo to próbują sobie radzić. Musisz tylko zdobyć się na większy wysiłek i determinację. Pamiętaj, że trwałe jest tylko to, co osiągniesz własną, wytężoną pracą. Wyobraź sobie ogromną radość i satysfakcję z przezwyciężenia wszelkich przeszkód. Życie niemal bez przerwy stawia nam wciąż nowe wyzwania. Może właśnie dlatego jest takie pasjonujące?
Nigdy się nie poddawaj. Jeśli czujesz lub masz pewność, że plan się nie powiedzie – odstąp na razie od jego zrealizowania, bo nie ma sensu wypalać się w beznadziejnej walce. Gdy minie rozczarowanie, przeanalizuj „na chłodno”, dlaczego sytuacja aż tak się skomplikowała, na jakim etapie popełniłeś błąd. Opracuj plan staranniej, dokładniej, zbierz siły i spróbuj jeszcze raz. Twoje negatywne przeżycie może już wkrótce okazać się bezcennym doświadczeniem na przyszłość. Człowiekowi, którego niespodziewany cios zwalił z nóg, można doradzić tylko jedno: żeby wstał, otrzepał ubranie i poszedł dalej…