881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)
  1. Park Miejski im. Franciszka Kachla
    Tarnogórska
    Bytom, Polska

 

Planując rodzinny spacer warto odwiedzić jeden z najstarszych parków miejskich w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków Park Miejski im. Franciszka Kachla. Miejsce to sprzyja rekreacji, wyciszeniu. Jest tutaj także przestrzeń do aktywności fizycznej. Z myślą o dzieciach przygotowano plac zabaw.

Park Miejski im. Franciszka Kachla zajmuje powierzchnię ok. 45 hektarów. Znajduje się tutaj wspomniany plac zabaw, są korty, odnowiony kompleks boisk „Torkacik”, w sezonie letnim działa kąpielisko.

Park może poszczycić się piękna historią. W dwudziestoleciu międzywojennym w XX wieku uznawany był za jeden z najpiękniejszych parków na terenie Śląska. Zastosowano tutaj połączenie nowoczesnych rozwiązań z aspektami zabytkowymi XIX-wiecznego parku. Układ parku jest swobodny, ścieżki rozchodzą się w układzie promienistym.

Szczególnym miejscem są stawy, dwa z trzech połączone są ze sobą groblą. Miejsca nad wodą szczególnie lubią odwiedzać dzieci.

 

  1. Park Fazaniec
    Orzegowska
    Bytom

 

W Bytomiu nie brakuje miejsc zielonych, sprzyjających rodzinnej rekreacji. Jednym z nich jest powstały w połowie XIX wieku Park Fazaniec, znajdujący się na terenie dzielnicy Bobrek i Szombierki. Miejsce to odbiega od tradycyjnego wyobrażenia o parku, wszystko za sprawą zróżnicowanego ukształtowania powierzchni. Znajdują się w nim wąwozy, staw, jest sporo miejsc do odkrycia.

Park Fazaniec zajmuje powierzchnię ok. 17 hektarów. Na jego terenie znajdują się dwa wąwozy, mające nawet kilkanaście metrów głębokości. W wąwozach płyną strumienie, które finalnie zasilają staw, znajdujący się w południowej części parku.

Do parku od strony Bobrka prowadzi aleja topolowa. Teren z uwagi na liczne wzniesienia, pagórki sprzyja różnym aktywnościom. Można tutaj spacerować, praktykować nordic walking, biegać.

Na uwagę zasługują tutejsze zwierzęta. Swoje stanowiska lęgowe ma 90 gatunków ptaków, zimują tutaj ptaki wodne. Zadomowiły się tutaj także ssaki : lisy, dziki, zające.

 

  1. Park Ludowy
    Księdza Jana Dzierżonia
    Bytom,

 

Miejscem niezwykle urokliwym i ciekawym ze względu na swoją historię jest Park Ludowy w Bytomiu. Jest to miejsce wymagające szczególnej troski, od końca XX wieku znajduje się bowiem w rejestrze zabytków. Obecnie sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. Nie odbywają się tutaj żadne festyny, imprezy, za to goście zachęcani są do spacerowanie, także w ramach aktywności jaką jest nordic walking.

Park Ludowy pierwotnie pełnił funkcję gospodarczą i rekreacyjną dla swoich właścicieli. Otaczał Pałac Tiele-Wincklertów. Niestety z pałacu zostały tylko ruiny a i sam park zatracił swój pierwotny charakter. Trzeba uruchomić swoją fantazję i wyobrazić sobie jak park wyglądał w latach swojej świetności.

Władze Bytomia starają się, by to miejsce sprzyjało wyciszeniu i rekreacji. Z należytą troską dba się o stan zdrowia tutejszych drzew i krzewów. Miejsce to nadaje się na spokojny rodzinny spacer wypełniony rozmowami.

 

  1. Muzeum Górnośląskie
    Jana III Sobieskiego 2
    41-902 Bytom

 

Śląsk jest niezwykle różnorodnym regionem Polski o fascynującej historii. Chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat tej części kraju warto wybrać się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Początki tej placówki sięgają pierwszych lat XX wieku. Obecnie działa tutaj 7 działów, w  tym między innymi Archeologii, Etnografii, Historii i Kultury Lwowa oraz Kresów Południowo-Wschodnich.

Można tutaj zobaczyć najstarsze zbiory archeologiczne prezentujące znaleziska od epoki kamienia po średniowiecze. Niezwykle cennym zabytkiem są multanki – dęty instrument muzyczny, najstarszy tego typu instrument na terenie Polski. W dziale Etnografii na uwagę zasługuje kolekcja strojów ludowych wszystkich subregionów Górnego Śląska, są wśród nich warte obejrzenia koronki, hafty. Wyróżnia się kobiecy strój cieszyński ze zbiorem srebrnych ozdób. Każdy dział zawiera tysiące eksponatów, wśród nich znajdują się prawdziwe unikaty.

Przy muzeum działa także Biblioteka Muzeum Górnośląskiego.

 

Informacje pochodzą ze strony WWW.familek.pl